Jak wybrać lekarza rodzinnego?


Przez wiele lat pokutowało w Polsce przekonanie, że lekarze przyjmujący pacjentów w tzw. podstawowej opiece zdrowotnej są niedouczonymi lekarzynami, którzy nie potrafili utrzymać szpitalnej posady. Czasy jednak się zmieniają i dzisiaj w przychodni pacjentami zajmują się wyłącznie osoby o wysokich kwalifikacjach, zazwyczaj posiadające już tytuł specjalisty.

Lekarz rodzinny, a może internista?

Starsze pokolenie Polaków przyzwyczajone jest wyłącznie do lekarzy internistów oraz pediatrów. Powołana do życia w Polsce medycyna rodzinna, pomimo „ukończenia” 26 lat nadal jest niepopularna.

Kim jednak jest lekarz rodzinny?

Lekarz rodzinny to specjalista z dziedziny medycyny rodzinnej. Ukończony przez niego trwający cztery lata kurs specjalizacyjny uprawnia go do prowadzenia procesów leczniczych i profilaktycznych zarówno najmłodszych jak i trochę starszych pacjentów. Wiedza pochłonięta na różnego typu stażach, a także praktyczne doświadczenie, które zdobywał w czasie kursów specjalizacyjnych pozwala na holistyczne podejście do pacjenta. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Dbanie o zdrowie jest ważne

Do lekarza rodzinnego udać może się więc zarówno wnuk jak i babcia oraz mama. Szeroka wiedza z zakresu wielu głównych dziedzin medycyny pozwala na lepsze ordynowanie terapii leczniczych.

Lekarza rodzinny to także osoba zajmująca się profilaktyką. Przeprowadzane przez niego akcje antynikotynowe czy dotyczące szczepień przeciw grypie to świetna okazja do rozpoczęcia zdrowszego stylu życia.