Arnika górska – skutki przedawkowania


Ziołolecznictwo w ostatnich latach nieprzerwanie zyskuje na popularności. Przyczyną tego jest przede wszystkim fakt, że co raz więcej osób szuka alternatywy dla suplementów diety produkowanych przez koncerny farmaceutyczne. Przez wzgląd na to wzrosło także zainteresowanie ziołem, jakim jest arnika górska.

Występowanie arniki górskiej

Arniki można szukać w górach Ameryki Południowej i Europy. Na świecie występuje około trzydziestu gatunków tej rośliny, natomiast w Polsce – zaledwie jeden (z tego względu jest to gatunek ściśle chroniony). Okres zbiorów arniki wypada na czas od czerwca do października włącznie. Przez pierwsze dwa miesiące zbiera się tylko kwiaty, następnie liście, a na koniec – czyli we wrześniu i październiku – kłącza. Z wszystkich tych trzech elementów pozyskuje się drogocenne specyfiki wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju schorzeń oraz w celach profilaktycznych.

Zastosowanie arniki górskiej

Specyfiki z dodatkiem arniki znajdują zastosowanie jako środek wspomagający przy owrzodzeniach żylakowych, obrzękach, stłuczeniach i różnego rodzaju urazach. Co więcej, maści na bazie tego zioła wykorzystuje się również w leczeniu oparzeń pierwszego i drugiego stopnia; jego właściwości mają działanie łagodzące ból i przyspieszające gojenie się ran po oparzeniach. W aptekach można znaleźć także środki z dodatkiem arniki przeznaczone do stosowania zewnętrznego w przypadkach, gdy w wyniku złego krążenia krwi występuje uczucie ciężkości kończyn dolnych.

Skutki przedawkowania

Niestety, stosując zioło jakim jest arnika (zobacz) górska, należy ściśle trzymać się zalecanych przez specjalistów dawek, ponieważ bardzo łatwo je przedawkować. Objawami przedawkowania są:

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.