Diagnozowanie i leczenie alergii


Alergia jest chorobą cywilizacyjną. Polega ona na nieprawidłowej i nadmiernej reakcji ze strony układu immunologicznego następującej po kontakcie z czynnikiem traktowanym jako obcy. Może mieć ona charakter sezonowy, przewlekły lub krzyżowy.

Rodzaje alergii

Alergie o charakterze sezonowym stanowią odpowiedź organizmu na pojawiające się okresowo w otoczeniu substancje drażniące, takie jak na przykład pyłki roślin. Alergie przewlekłe są wynikiem kontaktu z czynnikiem uczulającym występującym stale w środowisku na skutek jego wnikania poprzez układ oddechowy, pokarmowy lub przez skórę. Alergie krzyżowe to odpowiedź organizmu na czynniki o zbliżonej budowie biochemicznej.

Objawy alergii

Do typowych objawów alergii należy zaliczyć: łzawienie oczu i zaczerwienienie spojówek, katar sienny, drapanie w gardle, kaszel i duszności, bóle brzucha, nudności i biegunki oraz zmiany skórne.

Diagnozowanie alergii

Podczas diagnozowania alergii przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski. Analizowane są wówczas możliwe zależności pomiędzy nasileniem dokuczliwych objawów a porą roku, warunkami pogodowymi oraz stosowaną dietą. Badane są ewentualne uwarunkowania genetyczne, w tym występowanie alergii u osób spokrewnionych.

Etapem diagnostyki jest wykonywanie testów skórnych lub badań krwi w celu wykrycia obecności przeciwciał klasy E.

Leczenie alergii

Leczenie alergii polega na wykonywaniu immunoterapii alergenowej, stosowaniu diety eliminacyjnej oraz podawaniu leków zmniejszających dokuczliwe objawy. Wśród takich produktów należy wymienić skuteczny Amertil Bio jako łagodzący nieżyt nosa oraz oraz dolegliwości oczu i problemy skórne u osób dorosłych i dzieci powyżej szóstego roku życia.