Wyposażenie gabinetów lekarskich


wyposażenie gabinetów lekarskich

Wyposażenie gabinetów lekarskich dzieli się na dwa podstawowe bloki. Pierwszym z nich to umeblowanie pomieszczenia w meble medyczne, drugim blokiem będą wszelkie pomoce, urządzenia, narzędzia, aparatura, która ma pomóc zdiagnozować problem pacjenta jeszcze w gabinecie. Każdy gabinet będzie wyglądał trochę inaczej, wszystkie elementy wyposażenia muszą być dostosowane do rodzaju specjalizacji danego lekarza, cech pacjentów poszukujących pomocy oraz warunków zewnętrznych, wpływający na pracę lekarza, np: braku lub obecności pomocy pielęgniarskiej w gabinecie. 

Wyposażenie gabinetów lekarskich – logistyka

Gabinet lekarski to miejsce, do którego docierają pacjenci o różnych potrzebach. To miejsce użyteczności publicznej i musi być przyjazne dla każdej osoby, również pacjenta o ograniczonej sprawności ruchowej. Dlatego umeblowanie gabinetu lekarskiego musi zakładać pozostawienie wolnej przestrzeni do swobodnego manewrowania wózkiem inwalidzkim, czy samodzielnego podniesienia się pacjenta np. z łóżka. Dla utrzymania komfortu pracy, zarówno lekarza jak i  pacjenta w gabinecie, uregulowano przepisy mówiące o minimalnej powierzchni pomieszczenia, które nie może być mniejsze niż 12m2 w przypadku gabinetów indywidualnej praktyki lekarskiej i gabinetów stomatologicznych oraz gabinetów przeznaczonych do pracy lekarzy rodzinnych, które powinny mieć co najmniej 15m2. Drzwi wejściowe również muszą zostać znormalizowane, wejście do gabinetu nie może być węższe niż 95cm.  Podłoga w gabinecie powinna być antypoślizgowa, a ściany wymalowane odpornymi  na działanie środków chemicznych farbami. 

Wyposażenie gabinetów lekarskich – meble medyczne

Meble medyczne to specjalny rodzaj wyposażenia gabinetów lekarskich. Są one odporne na czynniki zewnętrzne, muszą spełniać wymogi sterylności oraz zapewniać całkowicie bezpieczne użytkowanie. Meble medyczne muszą być łatwe do utrzymania w czystości, mając na względzie prawdopodobieństwo kontaktu z różnego rodzaju substancjami chemicznymi a nawet płynami ustrojowymi. Najlepiej, gdy wykonane są ze stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej. W zależności od specjalizacji lekarza, niektóre z mebli medycznych muszą być przytwierdzone do podłoża, ale większość z nich, jeżeli jest to zalecane, powinny zachować pełną mobilność, by łatwo je było przemieszczać z uwagi na bezpieczeństwo pacjenta , ale też ze względów higienicznych. 

wyposażenie gabinetów lekarskich

Jak wyposażyć gabinet lekarski?

Meble medyczne optymalne dla prawie każdego gabinetu lekarskiego to:

Lekarz musi mieć zapewniony komfort pracy. W miarę szerokie biurko powinno pomieścić  komputer i drukarkę do drukowania recept. Obok, na biurku, znajdują się dokumenty medyczne pacjenta, jeszcze w postaci papierowej. Do obowiązkowego umeblowania gabinetu należy fotel ergonomiczny i najlepiej dwa krzesła dla pacjenta i ewentualnego opiekuna. Każdy lekarz, w zależności od systemu w jakim funkcjonuje, potrzebuje mebla do przechowywania papieru, czyli kart pacjentów, ale też drobnych przyrządów diagnostycznych. W gabinecie zwykle znajduje się leżanka, która powinna zapewnić pacjentowi wygodną pozycję leżącą w trakcie wykonywania niektórych badań czy zabiegów. Dobrą praktyką jest też zapewnienie pacjentowi odrobiny intymności. Można to zrobić za pomocą stojącego i mobilnego parawanu. Elementem drobnym acz użytecznym są wszelkiego rodzaju mobilne pomocniki, na których można przechowywać niezbędne urządzenia i detale higieniczne, używane przez lekarza do diagnostyki lub drobnych zabiegów. 

Chcąc wyposażyć swój gabinet warto zajrzeć na Renggli.pl.