Jak dobrać meble do laboratorium?


Odpowiednie wyposażenie laboratorium to zwykle nie lada wyzwanie. Ważne są wszelkiego rodzaju urządzenia diagnostyczne. To od ich jakości zależy dokładność wykonywanych badań. Równie ważne jest jednak wyposażenie takiego pomieszczenia w odpowiednie meble laboratoryjne. Jak wybrać najwłaściwsze.

Po pierwsze dobrze rozplanuj przestrzeń

Pierwszym krokiem przy urządzaniu każdego pomieszczenia powinno być dobre rozplanowanie dostępnej przestrzeni. Jest to szczególnie ważne w przypadku takich pomieszczeń jak laboratorium, zwłaszcza medyczne. Odpowiednie rozmieszczenie mebli i urządzeń ma nie tylko wpływ na wygodę pracy, ale i bezpieczeństwo.

Ważne jest by przy planowaniu rozmieszczenia urządzeń i wyposażenia w laboratorium zapewnić ergonomię pracy. W wielu przypadkach ważne jest by urządzenia diagnostyczne miały dostęp do wody i kanalizacji. Do tego pracownicy muszą mieć odpowiednią liczbę blatów do przeprowadzania badań.

Po drugie nie zapomnij o ważnych elementach

Dobrze urządzone laboratorium jest przede wszystkim ergonomiczne. Ale nie należy zapominać o tym, że estetyka ma olbrzymi wpływ na jakość pracy, dlatego meble laboratoryjne powinny być też ładne. Kluczowa kwestia to jednak bezpieczeństwo, dlatego całe wyposażenie laboratorium powinno być łatwe do utrzymania w czystości, wykonane z materiałów którym nie szkodzi częste czyszczenie silnymi środkami. Blaty robocze, oraz wybrane miejsca do przechowywania powinny też być odporne na działania odczynników.

Meble laboratoryjne powinny być tak dobrane by wszystkie urządzenia diagnostyczne miały swoje miejsce, a obok odpowiednią przestrzeń roboczą. Ale to nie wszystko co musi znaleźć się w laboratorium. Ważne jest też zachowanie odpowiedniej przestrzeni do przechowywania. Wszystkie próbki i odczynniki muszą mieć swoje miejsce. Dla odczynników, które powinny być pod szczególnym nadzorem konieczne może być przygotowanie szafy na klucz. W laboratorium nie może też zabraknąć odpowiedniej przestrzeni do opracowywania dokumentacji, oraz do jej bezpiecznego przechowywania.