Czym dokładnie zajmuje się hepatolog?


Należy mieć świadomość, że hepatolog białystok w najprostszym możliwym ujęciu jest lekarzem specjalizującym się w fizjologii, a także chorobach wątroby, dróg żółciowych oraz pęcherzyka żółciowego. Ponadto jeżeli w którymś z wymienionych narządów wystąpią podejrzenia zmian chorobowych, lekarz może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne.

Jakimi chorobami zajmuje się hepatolog, a także kiedy warto zgłosić się do tego specjalisty?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że do omawianego hepatologa w zdecydowanej większości przypadków będą kierowani pacjenci, u których będą występowały różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Należy do nich zaliczyć wymioty, nudności, biegunki, przewlekłe zaparcia czy zgagę.

Godny uwagi jest również fakt, że do lekarza powinna zgłosić się osoba, która odczuwa dolegliwości bólowe po prawej stronie brzucha. Rekomendowane jest również profilaktyczne skonsultowanie się z omawianym lekarzem w przypadku zażywania bardzo dużej liczby leków.

Jakie metody terapii stosuje lekarz hepatolog?

Warto mieć świadomość, że hepatolog zawsze będzie dostosowywał metody leczenia do określonych dolegliwości. Może to być zatem leczenie farmakologiczne, którego rezultaty będą póżniej nie tylko monitorowane, ale również poddawane szczegółowej ocenie.

Koniecznie trzeba również zdawać sobie sprawę, że czasami farmakologia nie będzie wystarczającym rozwiązaniem. Hepatolog będzie wtedy musiał zlecić interwencję chirurgiczną. Dzieje się tak np. w przypadku chorób nowotworowych wątroby.