Idealny i mobilny palnik bunsena

28 Paź, 2019 | specjalista | No Comments

Idealny i mobilny palnik bunsena

palnik bunsena

Palnik Bunsena stosowany jest zarówno w laboratoriach jak i w szkołach. Jest on lekki, mobilny, łatwy w użyciu. Działa na naboje ciśnieniowe z gazem propan/ butan. Palnik Bunsena umożliwia mieszanie atmosferycznego powietrza z gazem w jego dyszy. Jest to zarazem bardzo bezpieczny palnik.

Trochę historii

Palnik Bunsena (https://danlab.pl/nasze-produkty/urzadzenia-grzewcze/palniki-gazowe/podstawowe/palniki-bunsena/) został odkryty w roku 1850, przez niemieckiego fizyka i chemika Roberta Bunsena. Palnik jest prosty w obsłudze ale przy tym można, dzięki niemu osiągnąć bardzo wysoką temperaturę, nawet przy maksymalnym dopływie powietrza.

Budowa palnika Bunsena

Konstrukcja palnika to podstawka, do której wmontowany jest wlot gazu oraz dysza, która jest prostą, pionową rurą, posiadającą od dołu otwory. Przez te otwory zasysane jest powietrze, z możliwością wykorzystania efektu kominowego. Mieszanie powierza z gazem następuje w dyszy, Za pomocą ruchomego pierścienia, otwory w dyszy można, według potrzeby, zamykać i otwierać.

Zastosowanie

Palnik Bunsena stosowany jest do dnia dzisiejszego w szkołach, laboratoriach, przy pracach szklarskich oraz w budownictwie. Bardzo często dzięki niemu lutuje się rury miedziane.

Kilka wersji palnika Bunsena

Dzisiaj po wielokrotnym zmodyfikowaniu podstawowego wzoru palnika możemy wyróżnić następujące modele:

  • podstawowy,
  • posiadający iglicową regulację,
  • z płomieniem oszczędnościowym,
  • z kurkowym zaworem.

Jednak każdy rodzaj palnika ma tę samą zasadę działania.