Filtr z węglem aktywnym – maski antysmogowe


Twór zwany smogiem nie powstał bez przyczyny – to dzieło, a raczej produkt uboczny cywilizacji, rozwoju motoryzacji i przemysłu.

Smog obecny jest w każdej porze roku, jednak latem jest go najmniej, a to za sprawą mniejszej emisji spalin pochodzących z gospodarstw domowych, ogrzewanych piecami na węgiel, drewno czy tym podobne paliwa stałe. Zimą, stężenie smogu w powietrzu jest zdecydowanie wyższe, a bywa że przekracza dopuszczalne normy.

Smok przyczyną chorób układu oddechowego

Walka ze smogiem jest trudna i uciążliwa, gdyż wiele gospodarstw jednorodzinnych, w których piece stanowią jedyne źródła ogrzewania niechętnie odstępują od tradycyjnych metod grzewczych z prostego powodu – sfinansowanie alternatywnych źródeł ciepła nieraz przekracza możliwości przeciętnego Kowalskiego.
Nadmierne stężenie smogu jest również przyczyną wielu chorób układu oddechowego, szczególnie astmy, układu krążeniowego, czyli chorób serca, a także jest odpowiedzialne za wady wrodzone noworodków. W związku z tym faktem, wiele osób stara się ograniczyć oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zakładając do wyjścia z domu maski antysmogowe.

Maski antysmogowe z filtrem

Maski antysmogowe obejmują usta i nos, ale by spełniły swoją rolę, muszą mieć wkładkę w postaci filtra, najlepiej z aktywowanym węglem.
Filtr z węglem aktywnym jest zalecany do wszystkich rodzajów masek antysmogowych – to specjalny, gotowy produkt składający się z kilku warstw przepuszczalnych tkanin, z których jedna warstwa to sprasowany węgiel powstały w wyniku spalania takich produktów jak węgiel, orzechy kokosowe, torf, muszle i tym podobne. Spalanie powoduje powstawanie aktywnych cząsteczek, które przyciągają zanieczyszczenia na zasadzie magnesu, nie przepuszczając ich dalej. Filtr z węglem aktywnym ma wysokie zdolności absorpcyjne, więc filtrowane przez niego powietrze trafia do płuc w postaci oczyszczonej. Jednak by maska spełniła swoje zadania jak najlepiej konieczna jest okresowa wymiana filtra.

Filtry z węglem aktywowanym można zakupić w aptekach, internecie lub w sklepach ze sprzętem sportowym.