Na co zwrócić uwagę wybierając autoklaw?

28 Lut, 2019 | specjalista | No Comments

Na co zwrócić uwagę wybierając autoklaw?

Autoklawy służą do sterylizacji różnych przedmiotów we warunkach podwyższonego ciśnienia. Są powszechnie stosowane w laboratoriach, zakładach medycznych, fryzjerskich oraz w przemyśle spożywczym. Maszyny te, charakteryzują się więc bardzo różnymi parametrami. Na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę przed zakupem autoklawu?

Wielkość autoklawu

Bardzo duże znaczenie ma wielkość autoklawu. To oczywiste, że musi zmieścić się w nim sprzęt, który należy poddać sterylizacji. Jeżeli są to duże, bądź długie przedmioty, to należy upewnić się, że komora autoklawu ma właściwy gabaryt. Parametry, które go określają to długość i pojemność użyteczna. Trzeba pamiętać, że zazwyczaj jest ona mniejsza niż wartości nominalne tych wielkości.

Szybkość sterylizacji

To bardzo ważny parametr, zwłaszcza dla miejsc, w których bardzo dużo korzysta się z autoklawu. Od niego zależy prędkość wykonywania pracy. Przed podjęciem jakiegokolwiek wyboru, należy upewnić się, jak została zmierzona szybkość sterylizacji. Zazwyczaj oznacza ona długość trwania procesu od naciśnięcia przycisku START, aż do końca cyklu. Niestety, różni sprzedawcy podają ten czas w różny sposób. Jedni – dla rozgrzanej komory – wtedy czas jest krótszy i wydaje się bardziej atrakcyjny, a inni – dla zimnej komory.

Podłączenie do wody

Jest ono obowiązkowe dla każdego autoklawu. Istnieją jednak modele, które zamiast wody bieżącej, korzystają z podłączonych zbiorników. W zależności od zastosowanego rozwiązania, sprzęt można ustawić w innym miejscu.