Co to jest densytometria i jakie są jej zastosowania?


Densytometria, zwana również skanowaniem gęstości kostnej, to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pomaga w ocenie gęstości mineralnej kości. Jest to kluczowe narzędzie diagnostyczne w medycynie, zwłaszcza w dziedzinie osteologii.

Densytometria pozwala na dokładną ocenę ryzyka złamań osteoporotycznych oraz monitorowanie skuteczności terapii w leczeniu osteoporozy.

Jak przebiega badanie densytometryczne?

Podczas badania densytometrycznego, które możesz wykonać, w placówce Nasz Lekarz pacjent umieszczany jest na specjalnym stole, pod którym znajduje się źródło promieni rentgenowskich, natomiast nad stołem umieszczone są detektory promieniowania.

Pacjent jest narażany na minimalną dawkę promieniowania rentgenowskiego, a następnie urządzenie dokonuje pomiaru absorpcji promieniowania przez kości. Wynik jest następnie analizowany, co pozwala na określenie gęstości mineralnej kości.

Dlaczego warto wykonać badanie densytometryczne?

Badanie densytometryczne jest niezwykle istotne, zwłaszcza u osób starszych, kobiet po menopauzie oraz osób z czynnikami ryzyka osteoporozy.

Pozwala ono na wczesne wykrycie osteoporozy i podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych lub terapeutycznych. Regularne monitorowanie gęstości mineralnej kości pozwala także na ocenę skuteczności terapii oraz dostosowanie dalszego postępowania medycznego.

Diagnostyka przede wszystkim

Densytometria jest niezastąpionym narzędziem diagnostycznym w ocenie gęstości mineralnej kości. Poprzez dokładną analizę wyników pozwala ona na wczesne wykrycie osteoporozy i zapobieganie złamaniom.

Dlatego warto regularnie wykonywać badania densytometryczne, zwłaszcza w grupach osób narażonych na ryzyko osteoporozy. Dbajmy o zdrowie naszych kości!