Badanie PSA: co powinieneś wiedzieć o samym badaniu?

Badanie PSA, czyli badanie antygenu specyficznego dla gruczołu krokowego, to kluczowe narzędzie diagnostyczne w medycynie, zwłaszcza w kontekście wykrywania raka prostaty.

PSA jest białkiem wytwarzanym przez komórki gruczołu krokowego, a jego poziom we krwi może być zwiększony przy różnych schorzeniach tego narządu, w tym przy raku prostaty. Badanie PSA jest więc wykorzystywane w monitorowaniu stanu zdrowia prostaty u mężczyzn.

Kiedy warto wykonać badanie PSA?

Badanie PSA zazwyczaj zaleca się mężczyznom po 50. roku życia, choć może być także wskazane u młodszych pacjentów z czynnikami ryzyka lub objawami sugerującymi problemy z prostatą.

Jeśli masz problemy z oddawaniem moczu, częste infekcje dróg moczowych, bądź masz rodzinę obciążoną historią raka prostaty, warto porozmawiać z lekarzem o konieczności wykonania tego badania.

Regularne badania PSA mogą pomóc w wykryciu raka prostaty we wczesnym stadium, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie i poprawę rokowań.

Gdzie można wykonać badanie PSA?

Badanie PSA https://naszlekarz.pl/badania/psa-torun/ można wykonać w wielu placówkach medycznych, w tym w przychodniach rodzinnych, ośrodkach diagnostycznych oraz szpitalach.

Warto jednak wybierać sprawdzone i renomowane placówki, gdzie badanie zostanie wykonane z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi standardami medycznymi.

W Toruniu również istnieje wiele miejsc, gdzie można zlecić to badanie. Badanie PSA w Toruniu można przeprowadzić w specjalistycznych gabinetach urologicznych oraz w szpitalach. Przed wykonaniem badania warto skonsultować się z lekarzem, który doradzi najlepsze miejsce i czas przeprowadzenia badania.