Pojemniki na kał – akcesorium pomocne w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego


pojemniki na kał

Badanie kału to jedna z podstawowych metod diagnostycznych pozwalająca na wykrycie groźnych chorób układu pokarmowego np. zmian zapalnych i nowotworowych oraz obecności krwi utajonej, bakterii, wirusów i pasożytów, które mogą nieść ze sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Lekarz najczęściej zleca wykonanie tego badania, gdy podejrzewa wyżej wymienione dolegliwości lub pacjent chce podjąć pracę w gastronomii. Wówczas konieczny jest zaopatrzenie się w pojemnik na kał.

Pojemniczki do badania kału – rodzaje

Pojemniki na kał to akcesoria medyczne jednorazowego użytku służące do pobierania i przechowywania próbek przeznaczonych do analiz laboratoryjnych. Produkuje się je z tworzyw sztucznych i zwykle przybierają formę słoiczka z przykrywką. Występują w dwóch typach: jałowe, czyli zabezpieczone folią i niejałowe – bez dodatkowego zabezpieczenia. Dlatego kupując pojemnik na kał, należy upewnić się, jaki model będzie potrzebny do wykonania badania. W tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Na wyposażeniu większości pojemniczków znajduje się również szpatułka do nabierania kału oraz etykieta przeznaczona do oznaczenia próbki.

Jak prawidłowo używać pojemników na kał?

Posługiwanie się pojemniczkami do badania kału jest szybkie i proste. Przed pobraniem próbki należy:

pojemnik na kal

Po wykonaniu tych czynności nabiera się za pomocą szpatułki próbkę zajmującą ok. 1/3 objętości pojemnika na kał, czyli wielkości dużego orzecha laskowego. Następnie należy szczelnie zakręcić zbiornik oraz napisać na nim datę i godzinę pobrania, oraz imię i nazwisko pacjenta. Po czym wyrzuca się wszystkie przedmioty wykorzystywane do tej procedury, a także dokładnie myje i zdezynfekuje ręce.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas pobierania próbki?

Jeśli w oddanym kale znajduje się krew, śluz lub ropa, nie można zapomnieć o umieszczeniu ich w pojemniczku. Ważną kwestią dla wiarygodności badania jest również czas, w którym próbka zostanie dostarczona jej do laboratorium. Wypełniony pojemnik na kał powinien znaleźć się tam w ciągu 2-3 godzin od pobrania. Gdy jest to w danym momencie niemożliwe, można przechować go w lodówce maksymalnie 24 godziny.