Kule łokciowe – przydatne w przypadku kontuzji i nie tylko


kule łokciowe

Złamania, skręcenia czy zwichnięcia to częste kontuzje spotykane u osób w różnym wieku. Aby prawidłowo zadbać o kondycję stawu lub kości warto zdecydować się na odpowiednie zabezpieczenie, które pozwoli ustabilizować kończynę, zapewniając jednocześnie wygodę chodzenia. Jednym z najczęściej wybieranych sprzętów medycznych o uniwersalnym zastosowaniu są kule łokciowe. W jaki sposób prawidłowo je dopasować? Czym powinien wyróżniać się najlepszy sprzęt?

Optymalna wysokość jest ważna

Oczywiście jednym z podstawowych cech na jakie warto zwrócić uwagę przy dopasowywaniu kul łokciowych jest wzrost osoby, która będzie ich używać. Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednie dopasowanie do długości nogi zapewnia nie tylko komfort podczas użytkowania, ale również bezpieczeństwo w czasie chodzenia. Optymalna wysokość pozwala również aby staw lub kość zrosła się w jak najlepszych warunkach w prawidłowym tempie. W jaki sposób więc dopasować kule do wzrostu użytkownika? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę czy podczas trzymania kuli ręka w łokciu nie jest wyprostowana lub mocno zgięta. Wtedy to istnieje największe prawdopodobieństwo urazów lub bóli spowodowanych nieprawidłowym dopasowaniem. W prawidłowej pozycji ręka powinna być lekko zgięta w łokciu. Większość kul posiada także wygodną możliwość regulacji wysokości nawet do 35 cm, dzięki którym to najlepiej można dopasować je do wzrostu. Warto pamiętać jednak, że w przypadku niskich osób, a także bardzo wysokich standardowe kule łokciowe mogą być nieodpowiednie, ponieważ nawet znaczny zakres regulacji nie będzie odpowiednio pokrywał się z optymalnymi parametrami dla indywidualnego użytkownika.

Rodzaj uchwytu kul jest bardzo istotny

Wśród kuli łokciowych właściwe wyróżnia się dwa rodzaje – obejmy zamknięte i obejmy otwarte. Zasadniczo różnią się one od siebie zastosowaniem oraz potrzebami użytkownika. Pierwszy wymieniony rodzaj jest przeznaczony i wyprofilowany do podtrzymywania przedramienia. Warto dodać tutaj, że jeżeli osoba używająca nie podtrzymuje kuli ta nie upada. Są one dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują kuli łokciowych do codziennych czynności np. domowych. Są one zalecane osobom starszym. Drugi rodzaj to kule zamknięte tzw. zabudowane są przeznaczone dla osób bardziej sprawnych, młodszych, które mają chwilową niedyspozycję nogi. Posiadają one uchwyt mniej elastyczny, który może wypaść z ręki jednak wiadomo, że użytkownik z łatwością je podniesie. Kule otwarte w przeciwieństwie do zamkniętych z łatwością, niemal od razu można użytkować. Sprawdź ofertę kul łokciowych w tym sklepie online.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kul łokciowych?