Higiena jamy ustnej – jaką szczoteczkę wybrać?


szczoteczka soniczna do zębów

Dbanie o higienę jamy ustnej jest dziś tak łatwe, jak nigdy wcześniej. W sklepach panuje ogromny wybór narzędzi i produktów, które pozwalają na utrzymywanie zębów w doskonałym stanie. Jedną z podstawowych rzeczy, w jakie należy się tu zaopatrzyć jest oczywiście odpowiednia szczoteczka do zębów. W tej kwestii również istnieje ogromny wybór, bowiem w sklepach można znaleźć mnóstwo ich typów.

Jak działa szczoteczka soniczna do zębów?

Szczoteczka soniczna do zębów działa w podobny sposób jak zwykła szczoteczka elektryczna. Jest jednak znacznie bardziej wydajna i skuteczniejsza w usuwaniu zabrudzeń z zębów. O ile zwykłe szczoteczki elektryczne obracają się z prędkością nie większą niż 8 tysięcy obrotów na minutę, o tyle szczoteczki soniczne osiągają prędkość przekraczającą nawet 60 tysięcy obrotów.

Bardzo ważną cechą tych szczoteczek jest również wytwarzanie fali dźwiękowej. Sprzyja ona mieszaniu się śliny w jamie ustnej z pastą do zębów. W procesie tym powstają bąbelki, które znacznie zwiększają skuteczność mycia.

szczoteczka soniczna do zębów

Wybieranie szczoteczki sonicznej

Szczoteczka soniczna do zębów jest bardzo dobrym rozwiązaniem w większości przypadków, choć trzeba również pamiętać o kilku ograniczeniach z nią związanych. Przede wszystkim, ze względu na bardzo dużą prędkość obrotu, nie jest ona polecana osobom z nadwrażliwością dziąseł lub noszącym aparat ortodontyczny. W takim przypadku lepiej jest wybrać model z nieco mniejszą prędkością. Istnieją również modele posiadające tryby pracy przeznaczone dla użytkowników z tego typu problemami.

Kupując szczoteczkę soniczną do zębów warto wybrać model, który można połączyć z dedykowaną do niej aplikacją. Dzięki temu kontrolowanie higieny jamy ustnej i przestrzeganie regularnego mycia zębów będzie znacznie łatwiejsze.