Nadciśnienie tętnicze – jak wygląda wizyta u kardiologa?


Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najczęstszych schorzeń, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Jest to stan, w którym ciśnienie krwi w tętnicach jest długotrwale podwyższone, co może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, nerek czy udary.

Lekarz kardiolog podstawowy lekarz w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Jeśli podejrzewasz, że masz nadciśnienie i udajesz się do lekarza kardiologa, który jest dostępny w Toruniu https://naszlekarz.pl/usluga/kardiologia-torun/, możesz się zastanawiać, jakie badania zostaną przeprowadzone, aby potwierdzić diagnozę i ocenić ewentualne powikłania. Wiele osób, które faktycznie mają problem z nadciśnieniem, w pierwszej kolejności powinni wykonać część badań, które zdiagnozują podstawowe elementy problemów.

Szczegółowe badania

  1. Pomiar ciśnienia krwi: To podstawowe badanie, które pozwala na ocenę Twojego aktualnego ciśnienia krwi. Lekarz kardiolog będzie chciał poznać zarówno wartości skurczowego (górny) jak i rozkurczowego (dolny) ciśnienia krwi. Standardowe wartości dla zdrowej osoby wynoszą około 120/80 mmHg. Jeśli Twoje wyniki przekraczają te wartości, lekarz będzie miał podstawę do podejrzenia nadciśnienia.
  2. Wywiad i badanie fizykalne: Lekarz zada Ci pytania dotyczące Twojego zdrowia, trybu życia, historii rodzinnej, a także objawów, które mogą sugerować nadciśnienie. Przeprowadzi również badanie fizykalne, w trakcie którego zbada Ci puls, osłucha serce i płuca oraz sprawdzi inne parametry, takie jak BMI (wskaźnik masy ciała) czy obwód talii.
  3. Badanie krwi: Lekarz może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak morfologia, poziom elektrolitów, glukozy, lipidów (cholesterolu i trójglicerydów) oraz ocenę funkcji nerek. Wyniki tych badań pomogą lekarzowi ocenić ewentualne powikłania związane z nadciśnieniem i ustalić odpowiednie leczenie.
  4. EKG (elektrokardiografia): Jest to nieinwazyjne badanie, które mierzy aktywność elektryczną serca. EKG może dostarczyć informacji o rytmie serca, ewentualnych zaburzeniach rytmu i obciążeniu serca.
  5. Echokardiografia: Jest to ultrasonograficzne badanie serca, które pozwala na ocenę struktury i funkcji serca. Echokardiografia może pomóc w wykryciu ewentualnych uszkodzeń narządu spowodowanych nadciśnieniem.

Każde z tych badań powinno zostać zlecone przez specjalistę kardiologa, który szczegółowo zajmie się konkretnymi problemami. Warto przy okazji zaznaczyć, że większość z tych badań kardiolog jest w stanie wykonać w swoim specjalistycznym gabinecie, co jest dodatkowym komfortem dla osoby badanej.