Czy wiesz, jaką matę do ćwiczeń wybrać?


mata do ćwiczeń

Bez względu na to, gdzie to robisz  trening- wysokiej jakości mata do ćwiczeń powinna być zawsze przy Tobie. Zapewni Ci nie tylko komfort podczas ćwiczeń, ale również bezpieczeństwo, co jest bardzo ważne zwłaszcza podczas ćwiczeń cardio czy intensywnego fitnessu. Zastanawiasz się, czy podczas ćwiczeń w domu brakuje koców lub ręczników? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, dlaczego warto zainwestować w profesjonalną matę treningową. Jaki materiał i grubość wybrać?

Jaki materiał powinna mieć odpowiednia mata do ćwiczeń?

Mata do ćwiczeń ma bezpośredni kontakt z podłogą i ciałem. Ważnym aspektem jest więc możliwość łatwego czyszczenia lub prania. Regularne czyszczenie maty zapewni jej dłuższą żywotność i lepszą przyczepność. Ponadto najlepsza mata do ćwiczeń musi mieć działanie antypoślizgowe. Kiedy odliczasz sekundy do końca deski lub skupiasz się na prawidłowym oddychaniu podczas schodzenia w dół, nie masz prawa się na niej ślizgać. Subtelna konstrukcja lub bieżnik w jodełkę dodatkowo wspiera przyczepność maty.

mata do ćwiczeń

Jakie parametry powinna mieć mata treningowa?

Jeśli planujesz uprawiać rozciąganie lub delikatną gimnastykę na macie, warto wybrać matę nieco cieńszą o grubości od sześciu mm do dziesięciu.  Należy jednak zwrócić również uwagę na izolację od podłoża. Jeśli używasz do treningu fitness lub ćwiczeń na ławce – wybierz 1 cm lub grubszy. Mata do ćwiczeń powinna być również dostosowana do Twojego wzrostu, pamiętając, że niektóre ćwiczenia wymagają pozycji leżącej. Najczęściej wybierane maty mają 180 cm lub więcej. Rozważ to samo przy wyborze szerokości. Ważne jest, aby uwzględnić tolerancję długości i szerokości. Jeśli musisz od czasu do czasu poprawiać swoją pozycję, trudno będzie skupić się na treningu, ponieważ nie będziesz miał miejsca na macie.