Jakie witaminy i suplementy dla mam i kobiet w ciąży?


suplementy w ciąży

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety, podczas którego w jej organizmie rozwija się nowe życie, musi zatem troszczyć się o zdrowie swoje i dziecka. W tym czasie zapotrzebowanie jej organizmu na mikroelementy i witaminy jest zwiększone. Składniki te powinny być dostarczane w diecie, jednak ze względu na ryzyko niedoborów, niezwykle ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich witamin i składników odżywczych. Na stronie manada.pl znaleźć można szeroki wybór preparatów witaminowych i suplementów dla kobiet. 

Witaminy dla kobiet w ciąży

Zbilansowane i zdrowie odżywanie się to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu, natomiast podczas ciąży zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne jest większe, gdyż należy zaspokoić potrzeby kobiety i dziecka. Przyszłe mamy powinny sięgać po witaminy dla kobiet w ciąży, zawierające:

Odpowiedni poziom minerałów i witamin ma także wpływ na przebieg ciąży oraz samopoczucie kobiety. Każdy preparat należy jednak skonsultować z lekarzem, a przed jego wyborem najlepiej wykonać rutynowe badania.

Suplementy w ciąży

Jeszcze przed poczęciem, a zwłaszcza w pierwszym trymestrze warto suplementować kwas foliowy, gdyż jego niedobory mogą zakłócać wzrost i rozwój płodu, prowadzić do anemii czy poronień. Suplementacja folacyny zmniejsza ryzyko wad wrodzonych. Równie ważny jest odpowiedni poziom jodu, hormony tarczycy biorą udział w rozwoju układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Odpowiednia suplementacja wpływa na przebieg ciąży, rozwój płodu oraz wspomaga zdrowie przyszłej mamy, dlatego warto sięgać po preparaty z witaminami z grupy B oraz D i DHA, który nie jest produkowany przez ludzki organizm. Suplementy w ciąży (https://a-manada.pl/witaminy-dla-kobiet-w-ciazy-i-karmiacych) powinny być przyjmowane po konsultacji z lekarzem, a przed ich wyborem należy sprawdzić, dla jakiego etapu ciąży dostosowany jest dany produkt.

Witaminy dla kobiety karmiącej

Okres laktacji to wysiłek energetyczny dla kobiety, ponieważ większość energii zużywana jest do wytworzenia mleka, dlatego poza zbilansowaną dietą, bogatą w białka i tłuszcze, powinna zaopatrzyć się w suplementy i witaminy dla kobiety karmiącej. Podczas karmienia piersią warto suplementować:

Suplementy dbają także o piękny i zdrowy wygląd mam. Przed wybraniem odpowiedniego suplementu warto wykonać podstawowe badania i na ich podstawie, oraz po konsultacji z lekarzem, wybrać odpowiedni preparat witaminowy.