Rajstopy uciskowe jako sposób na problemy z krążeniem


rajstopy uciskowe

Żylaki, obrzęki, niedrożność tętnic czy zmęczenie nóg, to coraz częściej występujące problemy, które dotykają dzisiejszego społeczeństwa. Dzieje się tak głównie ze względu na siedzący tryb życia i zbyt niską aktywność fizyczną, a problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Problemy z nogami to kłopot nie tylko medyczny, ale również duży defekt estetyczny. W leczeniu i profilaktyce tego typu dolegliwości pomagają specjalne rajstopy uciskowe.

Rajstopy uciskowe – czym są?

Rajstopy uciskowe to rodzaj odzieży medycznej, którą zakłada się w celu poprawy krążenia krwi i zmniejszenia obrzęku. Są one dostępne w różnych stopniach ucisku, od lekkiego do ciężkiego, i mogą być noszone przez osoby z różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak żylaki, niedrożność tętnic, czy też choroby związane z krążeniem. Rajstopy uciskowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, nylon, czy elastan, i są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach.

Jak działają rajstopy uciskowe?

Rajstopy uciskowe działają na zasadzie ucisku na naczynia krwionośne w nogach, co pozwala na zwiększenie przepływu krwi i w rezultacie stopniowe zmniejszanie obrzęku. Ucisk jest największy w okolicach kostek i stopniowo maleje w kierunku ud, co pozwala na poprawę krążenia krwi i zwiększenie przepływu limfy. Rajstopy uciskowe są szczególnie pomocne dla osób z żylakami, niedrożnością tętnic, obrzękami, czy też zmęczeniem nóg. Ponadto rajstopy uciskowe mogą być stosowane także przez sportowców, w celu poprawy wydajności oraz zwiększenia komfortu podczas treningów. Warto pamiętać, że rajstopy uciskowe nie powinny być stosowane bez konsultacji z lekarzem. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby borykające się z problemami z ciśnieniem krwi, chorujące na cukrzycę, bądź mające problemy dermatologiczne, np. łuszczycę.