Kiedy warto stosować plastry chłodzące?

Różnego rodzaju plastry- zarówno te rozgrzewające jak i te chłodzące są produktami często wybieranymi na różnego rodzaju dolegliwości. Produkty te mają przede wszystkim działanie przeciwbólowe, a także łagodzą stany zapalne. Ze względu na działanie miejscowe, często mogą poradzić sobie z uśmierzeniem bólów mięśni i stawów, co sprawia, że nie ma konieczności przyjmowania dodatkowo tabletek przeciwbólowych, które na dłuższą metę są niewskazane. W jakich przypadkach to właśnie plastry chłodzące będą najlepszym rozwiązaniem?
Na jakiej zasadzie działają plastry chłodzące?
Zawsze warto mieć na uwadze, że rodzaj zastosowanego plastra powinien być jak najlepiej dobrany do naszego problemu. Dzięki temu będzie on w stanie przynieść spodziewany efekt. Plastry chłodzące mają tę specyfikę, że zawierają w sobie takie substancje jak kamfora, alkohol etylowy lub też mentol, które doskonale dają uczucie miejscowego chłodu na skórze, a to dodatkowo obkurczają naczynia krwionośne. Oczywiście, tego typu plastry nie mogą być aplikowane na fragment skóry z uszkodzoną warstwą naskórka. Można jednak stwierdzić, że plastry z mentolem są wyjątkowo bezpieczne w stosowaniu- mogą po nie sięgać nawet kobiety w ciąży.

Kiedy warto stosować plastry chłodzące?
Plaster chłodzący będzie idealnym rozwiązaniem na takie dolegliwości jak:
- Migrenowy ból głowy- miejscowa terapia zimnem powodująca obkurczanie naczyń krwionośnych to dobry sposób na walkę z nawracającym bólem głowy. Chłodzące plastry żelowe można stosować na czoło lub też kark, a pierwsze uczucie ulgi pojawia się tak naprawdę już w momencie przyłożenia plastra do skóry. Terapię tego rodzaju można wręcz uznać za przyjemną. Stosowanie plastrów bardzo często może całkowicie zastąpić konieczność przyjmowania doustnych leków przeciwbólowych.
- Gorączka- ze względu na swoje właściwości chłodzące mogą bardzo pomóc w zwalczaniu wysokiej temperatury.
- Kontuzje, obrzęki, stany pourazowe- w takich przypadkach plastry chłodzące bywają niezastąpione. Sprawiają, że ból się zmniejsza, opuchlizna również ulega zmniejszeniu, tak jak i ewentualne obrzęki. Miejscowa terapia zimnem jest często wykorzystywana przez sportowców. Najlepiej jest zastosować terapię zimnem do około 72 godzin od stłuczenia czy też zwichnięcia- wówczas można uzyskać najlepsze rezultaty.
- Obrzęki w upalne dni- plastry chłodzące pozwolą też poczuć ulgę np. na zmęczonych nogach w upalne, bardzo gorące dni. Warto je więc zawsze mieć pod ręką w swojej domowej apteczce, szczególnie w letnich miesiącach.