Testy owulacyjne – kiedy i jak je wykonywać?


test owulacyjny

Staranie się dziecko może w niektórych przypadkach może okazać się dość trudne. Szansa na zajście w ciąże występuje w dniu owulacji. Są to najpłodniejsze 24 h w całym miesięcznym cyklu kobiety. Cykle niektórych kobiet są nieregularne, dlatego trudno jest określić kiedy występuje owulacja. Aby dokładnie określić ten termin można używać testów owulacyjnych. 

Jak działa test owulacyjny?

Testy owulacyjne są bardzo proste w użyciu, a ich zasada działania jest podobna jak w przypadku testów ciążowych. Różnią się badanym hormonem, w przypadku testów owulacyjnych bada się hormon luteinizujący (LH). Można spotkać testy wykrywające także podwyższony poziom estrogenu. 

Przed owulacją, czyli mniej więcej w połowie cyklu kobiety dochodzi do nagłego wzrostu hormonu LH. Po około 24-36 godzinach po wystąpieniu tego wzrostu można spodziewać się jajeczkowania, a więc szansa na zajście w ciąże jest najwyższa. Test owulacyjny wykrywa poziom lutropiny równy lub wyższy niż 25-30 mlU/ml (więcej szczegółów tutaj). 

Testy owulacyjne sprawdzają się lepiej niż naturalne metody wyznaczania dni płodnych. Co ważne, pomiarów nie trzeba wykonywać codziennie. Ta metoda nie będzie jednak działać poprawnie w przypadku kobiet z zespołem policystycznym, ponieważ w ich przypadku skok poziomu LH może występować kilka razy w tygodniu. 

Jak wykonać test owulacyjny?

Jak przed użyciem każdego produktu medycznego, należy dokładnie przeczytać instrukcję. Testy owulacyjne najlepiej jest wykonać kilka dni przed planowaną owulacją, około 14 dni przed zakończeniem cyklu miesiączkowego. Cykl liczy się od pierwszego dnia krwawienia. W porównaniu do testów ciążowych, nie powinno się wykorzystywać do nich pierwszego porannego moczu. Testy należy wykonywać o tej samej porze dnia, najlepiej wieczorem. Mocz powinien zostać zebrany w czystym, suchym pojemniku. Następnie, przed samym badaniem należy otworzyć test oraz zanurzyć go w zebranym moczu do określonego poziomu. Należy zwrócić uwagę na linie „max” ponad którą nie należy zanurzać paska. Test należy trzymać w moczu ok. 10-15 sekund, a następnie położyć na płaskiej powierzchni. Wynik odczytuje się po upływie określonego czasu, porównując go z rysunkami w instrukcji. 

Odczytywanie wyniku testu owulacyjnego jest podobne, jak w wyniku testów ciążowych. Znajdują się na nim dwie linie, pierwsza z nich jest linią kontrolną, wskazującą czy test działa poprawnie. Niepojawienie się tej linii oznacza że test został wykonany nieprawidłowo lub wynik jest niejednoznaczny. Druga lina wskazuje poziom natężenia LH. Jeśli jest tak samo ciemna lub ciemniejsza niż linia pierwsza, oznacza podwyższony poziom hormonu. Jest to właściwy czas na staranie się o dziecko.