Jaki glukometr wybrać i w jaki sposób go obsługiwać?


Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się wzrostem glukozy w osoczu (hiperglikemia). Spowodowana jest nieadekwatnym wydzielaniem insuliny (cukrzyca typu I), bądź też nieprawidłowym działaniem receptorów insulinowych (cukrzyca typu II), w takiej sytuacji insulina może przyjmować wartość prawidłową lub być powyżej normy, jednak komórki, które są wrażliwe na nią wrażliwe, nie reagują na insulinę. Przewlekła hiperglikemia może prowadzić do wielu zaburzeń, w tym między innymi: 

Do czego służy glukometr?

Glukometr służy do sprawdzenia poziomu glukozy we krwi. Regularne wykonywanie pomiarów pomaga ustalić najlepszy sposób leczenia, przez co zmniejsza się ryzyko powikłań po cukrzycy. Samodzielny pomiar glukozy po posiłkach jest obecnie najprostszą metodą kontrolowania glikemii. Nawet krótki okres braku samokontroli i doprowadzenie do wzrostu glukozy powyżej normy może powodować nasilenie i przyspieszenie wystąpienia powikłań.

Jaki glukometr wybrać?

Dzisiejszy rynek oferuje nam bardzo wiele sprzętów, należy się jednak zastanowić, który będzie dla nas najlepszy. Dobry glukometr powinien cechować się przede wszystkim dokładnością w wykonywaniu pomiarów. Oprócz tego warto również pomyśleć o dodatkowych funkcjach, które mogą ułatwić życie osobie z cukrzycą. W naszej ofercie możesz znaleźć dobre nowoczesne glukometry takie jak (TESTAmed GlucoCheck ADVANCE), który nie tylko jest precyzyjny, ale także:

Jak prawidłowo dokonać pomiaru glukozy za pomocą glukometru?     

Przed przystąpieniem do pomiaru warto sprawdzić datę ważności pasków, gdyż po jej upływie wynik jest niemiarodajny. 

  1. Należy dokładanie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, a następnie je osuszyć. Ciepła woda powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co łatwiej będzie można dokonać pomiaru.
  2. Przed nakłuciem palca wykonać masaż dłoni.
  3. Pasek testowy należy włożyć do glukometru, jednocześnie nie dotykając okienka, które jest przeznaczone dla kropli krwi.
  4. Po umieszczeniu paska nakłuć opuszek palca od boku.
  5. Gdy na wyświetlaczu pojawi się ikona powiadamiająca niezwłocznie nałożyć kroplę krwi na pasek.
  6. Po paru sekundach na wyświetlaczu pojawi się wynik. 
  7. Należy również zabezpieczyć nakłuty palec jałowym gazikiem.