Testy ciążowe — rodzaje, zasady działania


testy ciążowe

Szybki test to najszybszy i najwygodniejszy sposób na zdiagnozowanie ciąży we wczesnym stadium. Opiera się na metodzie jakościowego oznaczania hormonu ciążowego hCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej). HCG zaczyna być produkowane przez tkankę kosmówki (placenta progenitor), gdy zarodek wnika w ścianę macicy. Implantacja następuje zazwyczaj w 5-7 dniu po zapłodnieniu, a im lepsze są jajowody, tym szybciej odbywa się ten proces.

Jak to działa?

Począwszy od momentu implantacji zarodka, poziom gonadotropiny kosmówkowej gwałtownie wzrasta. W pierwszych dwóch tygodniach, począwszy od momentu implantacji, jego stężenie podwaja się co dwa dni. Od około 10 dnia po zapłodnieniu poziom hCG we krwi kobiety staje się wystarczający do stwierdzenia obecności ciąży za pomocą prostego i kompaktowego szybkiego testu, nawet bez korzystania z laboratorium. W momencie kontaktu z gonadotropiną kosmówkową z części chłonnej testu uwalnia się barwnik, który barwi drugi pasek na polu diagnostycznym. Pierwszy pasek jest paskiem kontrolnym i jest barwiony przez dowolny płyn. Warto zaznaczyć, że jasność paska testowego może się zmieniać w zależności od stężenia hormonu ciążowego w moczu, tzn. w bardzo wczesnym okresie może być ledwo widoczna, a później stawać się coraz bardziej jasna.

Rodzaje szybkich testów

Istnieje kilka rodzajów testów ciążowych:

Wszystkie te rodzaje testów dają wysoki procent wiarygodności. Aby zminimalizować ryzyko błędu, powinieneś używać systemu testowego od zaufanego producenta.

Stopniowanie testów ekspresowych do określania ciąży, w zależności od czułości użytego odczynnika

Testy ciążowe o wysokiej czułości (od 10 mlU/ml) — pozwalają na stwierdzenie ciąży przed opóźnieniem miesiączki (dostępne m.in. online na Sanbello.pl).

Testy o standardowej czułości (od 25 mlU/ml) — stosowane od pierwszych dni opóźnienia cyklu miesiączkowego.

Jedyną wadą dobrej jakości systemów testowych o wysokiej czułości jest ich stosunkowo wysoka cena.

Oszacowanie wyniku

Pozytywny wynik testu to pojawienie się drugiej linii w pobliżu kontroli. Systemy diagnostyczne, choć dość dokładne, dają czasem fałszywe wyniki, co wynika zarówno z jakości samego badania, jak i pewnych cech organizmu kobiety.

Wynik dodatni przy braku ciąży

Nawet jeśli kobieta nie jest w ciąży, test ekspresowy daje czasem wynik pozytywny. Taka sytuacja ma miejsce w następujących przypadkach:

Wynik fałszywie ujemny

Fałszywe negatywy zdarzają się częściej niż fałszywe pozytywy. Przyczyny fałszywych negatywów to: