Jak poradzić sobie z uporczywym kaszlem?


co na kaszel

Kaszel i chrypka to jedne z najczęstszych objawów przeziębienia, których nie należy ignorować. Ich obecność świadczy o pojawiającej się infekcji, a także stanie zapalnym w organizmie. Istnieje wiele domowych sposobów, które w delikatny sposób pomagają pozbyć się uporczywych dolegliwości takich jak ból, pieczenie czy trudności z mówieniem. Jak poradzić sobie z bólem gardła? Co zrobić jeśli objawy się nasilają?

Jakie mogą być przyczyny kaszlu?

Domowe sposoby na kaszel

co na kaszel

Wśród najbardziej popularnych sposobów leczenia nieżytu układu oddechowego z pewnością warto wymienić zioła takie jak tymianek, dziewanna drobnokwiatowa, majeranek czy macierzanka piaskowa. Regularne przyjmowanie naparów, a także inhalacje mogą znacznie zredukować nieprzyjemne objawy oraz przynieść ulgę. Bardzo często używanym sposobem na kaszel i chrypkę jest także picie ciepłego mleka z małym dodatkiem masła oraz łyżeczką miodu. Warto jednak pamiętać, że metodę tą należy stosować tylko podczas występowania mokrej flegmy zalegającej w płucach i oskrzelach, pomaga ona bowiem odkrztusić wydzielinę. Natomiast jeżeli kaszel jest suchy, o wiele lepiej sprawdzają się inhalacje z ziołowe, które łagodzą i osłaniają podrażnione drogi oddechowe. Nigdy nie należy ignorować objawów takich jak kaszel, ponieważ mogą one być pierwszą oznaką poważniejszych infekcji takich jak zapalenie oskrzeli czy płuc.

Jak jeszcze można wesprzeć organizm podczas choroby? Co na kaszel?

Podczas każdej infekcji bez wątpienia należy dostarczać organizmowi dużej ilości witaminy C. Pomaga ona nie tylko zwalczyć stany zapalne, ale również wzmacnia układ immunologiczny. Jeżeli podczas przeziębienia pojawia się także suchy kaszel, należy pić dużą ilość ciepłych płynów na przykład herbaty z dodatkiem soku z malinowego lub cytryny. Można zastosować także naturalne syropy na kaszel np. z cebuli czy korzenia prawoślazu. Są one skuteczne przy różnych rodzajach kaszlu o słabym i średnim natężeniu.

Co zrobić jeśli objawy nie mijają?

W przypadku jeśli kaszel nie ustępuje, jest dokuczliwy zarówno rano jak i w nocy i nasila się, nie należy czekać dłużej i jak najszybciej warto udać się do lekarza, który określili przyczynę, a w razie potrzeby zleci dodatkowe badania. Specjalista z pewnością przepisze również odpowiednie leki na kaszel, które pomogą zmniejszyć objawy oraz usunąć ich przyczynę. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej udać się do doktora, ponieważ długotrwałe podrażnienie dróg oddechowych może prowadzić do zaognienia stanu zapalnego oraz przewlekłych chorób płuc i oskrzeli.