Rumianek – charakterystyka, właściwości i zastosowanie rumianku


Rumianek to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych – prozdrowotne właściwości rumianku znajdują zastosowanie między innymi w leczeniu dolegliwości takich jak niestrawność czy różnego rodzaju alergie skórne.

Rumianek – charakterystyka

Rumianek pospolity to powszechnie znana roślina o właściwościach leczniczych, która wywodzi się ze wschodniej części Morza Śródziemnego. Kwiaty rumianku przyjmują charakterystyczną żółto-białą barwę, a jego łodyga może osiągać wysokość nawet do 60 centymetrów. Kwitnienie rośliny przypada na okres od maja do września – warto zaznaczyć, że zbiór koszyczków kwiatowych powinien odbywać się na samym początku kwitnienia.

Substancje zawarte w rumianku słyną ze swych niezwykłych właściwości leczniczych, pomagających między innymi w leczeniu problemów żołądkowych, podrażnień oczu czy reakcji alergicznych skóry.

Zastosowanie rumianku – ochrona skóry i włosów

Rumianek, dzięki swym właściwościom odżywczym i ochronnym, znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Dodatkowo rumianek bardzo rzadko powoduje reakcje alergiczne, dzięki czemu jest jednym z najcenniejszych składników kremów przeznaczonych do pielęgnacji cery wrażliwej. Rumianku można szukać między innymi w różnego rodzaju kremach, maseczkach czy płynach do kąpieli.

Wyciągi z rumianku poleca się także do pielęgnacji włosów – dobroczynne właściwości rośliny pomogą przywrócić blask i siłę włosów. Dodatkowo ekstrakt z rumianku sprawdzi się również w przypadku blond włosów – rumianek sprawi, że włosy staną się jaśniejsze, dodatkowo płukanka z dodatkiem rumianku pomoże w ich dogłębnym odżywieniu.

Rumianek na problemy z trawieniem

Rumianek stosowany jako napar może okazać się niezwykle skuteczną pomocą w uciążliwych dolegliwościach układu pokarmowego. Roślina wpłynie między innymi na poprawę procesów trawiennych, przyczyniając się do skutecznej redukcji wzdęć.

Substancje takie jak flawonoidy czy pochodne kumaryny zawarte w rumianku charakteryzują się silnym działaniem rozkurczającym, dzięki czemu doskonale usprawnią pracę jelit. Napar z rumianku ma także zbawienny wpływ na wątrobę, pomagając w szybkim trawieniu pokarmów.