Helicobacter pylori – co kryje w sobie ta tajemnicza nazwa?


mikroskop

 

Helicobacter pylori to bakteria, która u człowieka wywołuje poważne problemy żołądkowe, łącznie z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Jest ona o tyle zdradliwa, że w większości przypadków przez dłuższy czas nie powoduje żadnych objawów. Zakażenie tą bakterią dosyć powszechnie występuje na całym świecie, jednak do zakażeń częściej dochodzi w krajach rozwijających się. 

Test na helicobacter – kiedy zrobić?

Niezwłocznie należy wykonać test, jeśli występują takie objawy, jak:

test na helicobacter

Szybko i w odpowiednim momencie zrobiony test na helicobacter, pozwala postawić właściwą diagnozę i wykluczyć lub potwierdzić nosicielstwo bakterii. A to z kolei umożliwia podjęcie prawidłowego leczenia, co daje lepsze rokowania. 

Test na helicobacter – jaki wybrać?

Istnieje kilka rodzajów testów, które różnią się od siebie sposobem pobrania materiału oraz ceną. Metoda bardziej inwazyjna polega na wycięciu fragmentu błony śluzowej żołądka podczas gastroskopii, a następnie sprawdzeniu w warunkach laboratoryjnych, czy bakteria jest w nim obecna. Natomiast nieinwazyjne testy na helicobacter pylori to badanie z krwi, badanie z próbki kału oraz testy oddechowe. Ceny również różnią się w zależności od wybranej metody, a także miasta i placówki, która takie badania wykonuje. Ponadto na rynku pojawiły się też testy, które można wykonać samodzielnie w domu jak np. te tutaj. Krew do badania pobiera się z palca, a wyniki należy zawsze skonsultować ze swoim lekarzem.