Czy w stabilizatorze na kolano można spać?


Wiele osób, które używają stabilizatorów, nie ma pełnej wiedzy na temat tego, jak należy ich używać. Co za tym idzie, łatwo jest popełnić błędy, które sprawią, że stosowanie stabilizatora nie będzie dawało oczekiwanych efektów. Jednym z najważniejszych pytań jest to, czy w stabilizatorze można spać? Czy może trzeba je zdejmować na noc?

Zaleca się spanie w stabilizatorze

Stabilizator na kolano (np. orteo), który został odpowiednio dobrany, powinien być używany także w ciągu nocy. To bardzo ważne, bo wiele osób wierzy, że podczas snu może pozwolić sobie na jego ściągnięcie. To duży błąd podczas snu każdy się rusza i obraca. Są to ruchy, z których można nawet nie zdawać sobie sprawy. Jednak to, że są one nieświadome, nie sprawia, że są one mniej niebezpieczne dla stawów. By je zabezpieczyć odpowiednio, koniecznie trzeba spać w stabilizatorze. Niektóre osoby mogą obawiać się, że nie będzie im wygodnie. Wobec takich obaw najlepiej jest skonsultować się z fizjoterapeutą lub ortopedą. Stabilizator kolana powinien wywierać pewien nacisk na staw, ale nie oznacza to, że może on być niewygodny. W razie potrzeby warto zastanowić się nad zakupem innego rodzaju stabilizatora lub też wybrania innego rozmiaru.

Kiedy zdejmować?

Na dobrą sprawę stabilizator powinien być zdejmowany wyłącznie na czas kąpieli. W przypadku powrotu do formy po urazie kolana powinno się myć na krześle prysznicowym lub siedząc we wannie po to, by nie nadwyrężać stawu i nie ryzykować pogorszenia się stanu stawu kolanowego. Po umyciu się, należy stabilizator ponownie założyć.