Koncentrator tlenu – czym jest i jak go prawidłowo wybrać?


aparat tlenowy

Koncentrator tlenu jest urządzeniem pochłaniającym powietrze pochodzące z otoczenia. Następnie musi je przefiltrować, usunąć azot i innego typu gazy, wytwarzając tym samym wyłącznie czysty tlen. Aparat tlenowy domowy jest niezbędny w przypadku leczenia schorzeń przewlekłych w układzie oddechowym czy też krążenia, ale sprawdzi się także wielu innych sytuacjach. Czysty tlen podaje się pacjentowi w stężeniu do 96 procent. Urządzenia tego typu nie wymagają dodatkowych źródeł tlenu. 

Jak dokładnie działa koncentrator tlenu? 

Najważniejsze zadanie dla koncentratora tlenu to zwiększanie ilości tlenu, który wdychają pacjenci ze schorzeniami w układzie oddechowym. Przenośny aparat tlenowy zaoszczędzi miejsce oraz czas dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologicznych rozwiązań. W urządzeniach tego typu stosuje się koncentratory zapobiegające rozwojowi chorób w układzie oddechowym, takich jak zapalenie oskrzeli czy też astma. Wpływa on także na poprawę sprawności psychicznej, fizycznej oraz ogólnego stanu zdrowia. 

Jaki koncentrator tlenu najlepiej wybrać? 

aparat tlenowy

Najważniejszą kwestią podczas wyboru koncentratora tlenu, na którą trzeba zwracać uwagę, będzie stężenie tlenu podawanego na wyjściu (nie powinno być ono niższe, aniżeli 90 procent), jak i przepływ, który można regulować w zależności od wybranego modelu. 

W ofercie renomowanych sklepów medycznych tj. MegaMedic znajdują się najczęściej urządzenia 5 oraz 10 litrowe. W wypadku 10 litrowych koncentratorów, istnieje opcja podania tlenu dla dwóch osób. Wymogiem będzie wówczas trójnik, który będzie rozdzielał tlen. Najwyższej jakości koncentratory, winny generować wysokie stężenie tlenu (nawet do 90 procent) w przypadku 5 litrów na minutę. Istotną kwestią jest także żywotność kompresora (ok. 25 tys. godzin), który odpowiada za funkcjonowanie całości wybranego urządzenia. Przepływanie tlenu powinno być regulowane, w zależności od dawek, które mają być podawane konkretnemu pacjentowi.