Jakie zioła regulujące hormony pomogą w problemach kobiecych?


zioła regulujące hormony

Zespół napięcia miesiączkowego (PMS) oraz dolegliwości związane z menopauzą mogą znacząco pogarszać jakość życia. Często jednak problemy te występują jedynie okresowo lub nie wydają się na tyle poważne, żeby interweniować za pomocą leków hormonalnych. U wielu kobiet zmagających się z takimi problemami często pojawia się też obawa przed wdrożeniem terapii hormonalnej i jej wpływem na organizm. W takich przypadkach warto zwrócić się ku ziołom regulującym hormony.

Niepokalanek w zespole napięcia miesiączkowego

Szacuje się, że zespół napięcia przedmiesiączkowego może dotykać nawet 20-30% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Związane z nim objawy, począwszy od tych typowo fizycznych, jak migreny, bóle piersi, wzdęcia, po psychologiczne zawiązane z drażliwością i wahaniami nastroju, mogą skutecznie popsuć komuś dzień. Ginekolodzy niestety często zbywają zgłaszające takie problemy pacjentki, albo jako jedyne rozwiązanie proponują wdrożenie antykoncepcji hormonalnej. Alternatywą są jednak zioła regulujące hormony link, a w szczególności owoc niepokalanka pieprzowego. Zioło to reguluje wydzielanie hormonu folikulotropowego i luteinizującego oraz prolaktyny. W efekcie reguluje cykl miesiączkowy, zmniejsza bóle menstruacyjne i co najważniejsze, łagodzi objawy PMS — zarówno psychiczne jak i fizyczne. 

Zioła stosowane w menopauzie

zioła regulujące hormony

Okres menopauzy, czyli klimakterium, wiąże się z licznymi przykrymi objawami takimi jak nieregularne i bolesne miesiączki, krwawienia, napady gorąca, depresja czy rozwój osteoporozy. W celu łagodzenia tych dolegliwości stosuje się przede wszystkim HTZ — hormonalną terapię zastępczą, polegającą na podawaniu syntetycznych leków hormonalnych. Jednakże coraz więcej doniesień naukowych wskazuje na jej liczne działania niepożądane. Aby im zapobiec, można leki zastąpić ziołami regulującymi hormony w oparciu o bardzo zbliżone mechanizmy działania. Zioła takie jak nasiona soi i kłącze pluskwicy, zawierają w swoim składzie fitoestrogeny, będące związkami naśladującymi działanie naturalnych hormonów. Ich właściwości nie tylko łagodzą dolegliwości ściśle związane z klimakterium, ale też zmniejszają ryzyko nowotworów piersi (nasiona soi) i przeciwdziałają rozwojowi osteoporozy (pluskwica).