Kołnierz ortopedyczny- ratunek dla obolałej szyi


Ból okolicy szyi jest dość popularną dolegliwością. Towarzyszyć może zarówno osobom młodym jak i seniorom. Wynikać może z przeciążenia, ale również chorób zwyrodnieniowych, reumatycznych a także urazów. Jedną z metod leczenia jest stosowanie stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa w postaci kołnierza ortopedycznego.

Jakie dolegliwości i choroby są wskazaniem do noszenia kołnierza ortopedycznego?

W zależności od rodzaju uszkodzenia szyi czy też choroby, stosuje się odpowiednio kołnierz ortopedyczny miękki, sztywny, półsztywny, jedno lub dwuczęściowy. Najczęstszymi wskazaniami do jego stosowania są:

Kto może skorzystać z leczenia kołnierzem ortopedycznym?

Zlecenie regularnego zakładania tego produktu medycznego, może wydać lekarz (ortopeda, traumatolog) lub fizjoterapeuta. Należy go nosić zgodnie z jego wskazówkami. Każdy, komu noszenie kołnierza zapewne przyniesie ulgę i poprawi jego zdrowie, może z niego skorzystać. Dzięki dostępnym różnym rozmiarom i regulacjom obwodu i wysokości, mogą stosować go zarówno osoby dorosłe jak i dzieci.

Czy zakup kołnierza ortopedycznego jest refundowany?

Zawsze podczas zlecania przez lekarza użytkowania sprzętu medycznego należy zapytać o możliwość refundacji części kosztów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W zależności od jednostki chorobowej, rodzaju kołnierza i wieku pacjenta, można oczekiwać nawet 100% zniżki.