Co mogą oznaczać wymioty u dzieci?


Wymioty u dziecka należą do jednych z najbardziej dręczących objawów. Jednak dzięki nim można odpowiednio pomóc dziecku z uwagi na możliwość rozpoznania powstałej choroby.

Rodzaje wymiotów a rozpoznanie choroby

Dzięki charakterystycznym parametrom wymiotów, do których możemy zaliczyć: kolor, konsystencję, żółć lub domieszki krwi, możemy dowiedzieć się, jaka jest przyczyna wymiotów u dziecka. Jeżeli dziecko wymiotuje treścią pokarmową i jest ona koloru przezroczystego lub żółtego z dodatkiem niestrawionych pokarmów możemy podejrzewać przekarmienie, stres lub zakażenie bakteryjne czy wirusowe. Jeśli jednak wymioty mają kolor zielonkawy mogą świadczyć o obecności żółci, która może być objawem wymagającym szybkiej interwencji lekarza. W momencie, gdy zauważymy świeżą krew to prawdopodobnie doszło do krwawienia z górnego odcinka pokarmowego. Natomiast jeżeli dziecko wymiotuje czymś co przypomina fusy od kawy może to oznaczać, że zostało przebyte krwawienie z miejsca znajdującego się poniżej żołądka. Dzieci w pierwszych miesiącach życia bardzo często cierpią na refluks żołądkowo – jelitowy. Cofanie się treści pokarmowej występuje do ok. 40 minut po zjedzeniu posiłku, dlatego istotne jest, aby po podaniu pokarmu maluchowi się odbiło.

Jeżeli dziecko ma problem z odbijaniem po posiłku należy wziąć go na ręce i ponosić kilka minut, delikatnie klepiąc po pleckach. W tym wypadku nie ma jednak konieczności podawania dziecku leków lub zmieniania pokarmu.

Pamiętajmy jednak, że gdy zauważymy krew w wymiotach dziecka należy od razu udać się do szpitala, ponieważ taki stan może zagrażać życiu dziecka.