Kiedy zrobić gastroskopię?


Dla wielu osób sama nazwa brzmi nieprzyjemnie: gastroskopia. Badanie polegające na wprowadzaniu przez jamę ustną urządzenia badawczego – to dla wielu osób nie brzmi zbyt dobrze już na starcie. Tymczasem gastroskopię wykonuje się albo w znieczuleniu miejscowym (gardło) albo ogólnym, więc dyskomfort jest zminimalizowany.

Dlaczego czasami właśnie to badanie jest potrzebne?

Ktoś może powiedzieć, że przecież wiele chorób da się wykryć za pomocą USG, czy tomografią komputerową. Jednak badania te nie pozwalają np. na pobieranie materiału do badań, czy usunięcie ciała obcego. Innymi słowy – w pewnych przypadkach jedynie gastroskopia Białystok może dać wymierne korzyści w diagnozowaniu i leczeniu konkretnej przypadłości.

Wskazania do wykonania badania

Wielu lekarzy wskazuje, że już osiągnięcie wieku ok. 50 lat powinno spowodować wykonywanie gastroskopii co jakiś czas. Natomiast innymi przyczynami bywają:
– przeciągające się problemy trawienne
– podejrzenie wrzodów na żołądku lub dwunastnicy
– prawdopodobieństwo krwawienia w górnym odcinku układu pokarmowego
– diagnostyka różnych chorób – od bakteryjnych i grzybiczych począwszy, na nowotworowych skończywszy.

Przygotowanie do gastroskopii

Podstawowym zaleceniem jest bycie na czczo, tzn. od ostatniego posiłku powinno minąć co najmniej 6 godzin. Osoby palące powinny powstrzymać się od nałogu także przez podobny czas, co w przypadku przyjmowania pokarmów. Natomiast po badaniu należy odczekać przynajmniej 2 godziny do kolejnego posiłku. Ma to związek z zastosowanym znieczuleniem – ogólnym lub miejscowym, w gardle.

Gastroskopia w Białystoku dostępna na https://www.medrex.pl/oferta/gastroenterologia