Zalety stosowania melisy lekarskiej


Stosowanie melisy w medycynie tradycyjnej odnotowano już ponad 2000 lat temu w przypadku wszystkich zaburzeń układu nerwowego. Była używany do leczenia niepokoju, schorzeń neurologicznych, zmęczenia, bólów głowy, problemów ze snem, zdrowia mózgu, trawienia i wielu innych. Najbardziej użyteczną częścią rośliny są liście – często używane do robienia herbaty. Melisa jest ziołem bardzo łatwym w uprawie i świetnym rozwiązaniem dla początkujących ogrodników. Ma wiele niesamowitych korzyści zdrowotnych, o których poniżej.

Łagodzenie stresu i niepokoju

W obecnych czasach poziom stresu i niepokoju jest często nadmierny. To może powodować produkcję kortyzolu (hormonu stresu) i wytrącić organizm z równowagi. Właściwości przeciwlękowe melisy, a także jej działanie relaksacyjne i redukujące stres może pomóc obniżyć poziom kortyzolu. Melisa zawiera również kwas rozmarynowy, który ma działanie przeciwdepresyjne.

Melisa na bezsenność i problemy ze snem

Melisa lekarska z lekinatury.pl pomaga przy bezsenności i innych problemach związanych ze snem. W jednym badaniu przyjrzano się kobietom w okresie okołomenopauzalnym, które borykały się z zaburzeniami snu i stwierdzono istotną różnicę w zmniejszonym poziomie zaburzeń snu w grupie eksperymentalnej w porównaniu z grupą placebo. Inne badanie dotyczyło osób z lękiem łagodnym do umiarkowanego i zaburzeniami snu i wykazało, że zioła roślinne, takie jak melisa, są doskonałą alternatywą dla środków nasennych na receptę dla osób. Z melisy można zrobić herbatę lub nalewkę i zażyć przed pójściem spać, aby odprężyć się i zapewnić spokojny sen.

Poprawa funkcji poznawczych i pamięci

Melisa może pomóc w zwiększeniu zdolności poznawczych, koncentracji i pamięci. Oprócz efektów uspokajających, melisa może pomóc również w chorobach neurologicznych i neurodegeneracyjnych. Melisa może być stosowana w celu poprawy pamięci, wydajności w wykonywaniu zadań, koncentracji i funkcji poznawczych. Naukowcy sugerują, że melisa może być cennym dodatkiem w leczeniu choroby Alzheimera i demencji.

Melisa na problemy z żołądkiem

Melisa była historycznie stosowana jako naturalna alternatywa dla leków wspomagających trawienie. Można z niej zrobić herbatę lub nalewkę, aby złagodzić rozstrój żołądka. Melisa jest z rodziny mięty i może pomóc w naturalny sposób uspokoić żołądek. Naukowcy odkryli również, że melisa może być stosowana w celu złagodzenia zaparć. To sprawia, że melisa jest świetną naturalną alternatywą dla leków na żołądek.

Melisa na opryszczkę

Melisa lekarska ma niesamowite właściwości przeciwwirusowe. Wirus opryszczki pospolitej (HSV) może uodpornić się na leki przeciwwirusowe wydawane na receptę. Naukowcy odkryli, że melisa stosowana miejscowo znacznie zmniejszyła zmiany wywołane wirusem, zmniejszyła objawy opryszczki i skróciła czas gojenia.