Jak dobrać odpowiednią ortezę kolanową?


Dobór odpowiedniej ortezy kolanowej powinien być ściśle zależny od rodzaju uszkodzenia stawu kolanowego. Kolano to jedna z bardzo skomplikowanych części ciała. W tym miejscu znajdują się: kości, łękotki, mięśnie, wiązadła czy rzepka. Każda z tych części, w trakcie urazu, jest narażona na uszkodzenie. Dlatego nie jest obojętne, jaki rodzaj ortezy zastosujemy na kolano z urazerm.

Orteza kolana – dostosowana do jego urazu

Kolano narażone jest na uraz w każdej sytuacji i nieprawdą jest, że tego typu kontuzji może ulec tylko kolano sportowca. Staw kolanowy podlega bardzo dużym obciążeniom, można więc narazić go na kontuzję biegając, chodząc lub uprawiając jakiś sport. Odpowiedni stabilizator kolana potrafi tak je ustabilizować, że kolano będzie podlegać rehabilitacji przy równoczesnym chodzeniu. Toteż pacjent, który skorzysta z ortezy kolana, będzie mógł mieć unieruchomione kolano, ale będzie też mógł się bez problemu poruszać.

Do jakich urazów – jaka orteza?

Wszystko zależne jest od faktu co zostało uszkodzone w kolanie. Ponadto przy lekkich kontuzjach dobrze jest korzystać z ortez miękkich i elastycznych, wykonanych z przewiewnych tkanin. Takie stabilizatory mają działanie kompresyjne i wpływają na uraz wspierająco. Unieruchamiają staw kolanowy w nieznacznym stopniu, jednak jest to wystarczające przy drobnych urazach kolana.

W przypadku gdy uraz jest bardzo duży lub kolano było wcześniej operowane, musi być ono unieruchomione na długi czas i to porządnie. Dlatego przy takich urazach wykorzystuje się ortezy z szynami bocznymi, ze specjalnym stelażem, który unieruchamia nogę w pozycji pionowej. Przykładem stabilizatora kolana z megamedic.pl, który unieruchamia go w przypadku uszkodzenia wiązadła kolana, jest rodzaj ortezy klatkowej. Konstrukcja takiej ortezy jest przewiewna, bez żadnej tkaniny.

Odpowiedni stabilizator zapewnia ochronę stawu kolanowego, jednak jego wybór zawsze powinien być konsultowany z odpowiednim lekarzem.