Fotometr mierzy światło


Światło jest jednym z najistotniejszych zjawisk fizycznych. Pozwala bowiem człowiekowi, tak jak i wszystkim innym organizmom wyposażonym w narząd wzroku, postrzegać rzeczywistość, odbierać jej barwy, rozróżniać kolory, etc. Z kolei roślinom pozwala na dokonywanie procesów wegetacyjnych, w tym głównie fotosyntezy, w czasie której światło wykorzystywane jest do wytworzenia życiodajnej energii.

By zmierzyć i opisać światło

Wartość danej wiązki świetlnej może mieć więc niebagatelne znaczenie. Z tego też powodu niezwykle istotne są urządzenia pomiarowe, które pozwalają na badanie jego parametrów w czasie rzeczywistym. Podstawowym urządzeniem tego typu jest oczywiście fotometr.

Zgodnie ze swoją, wywodzącą się z łaciny, nazwą fotometr ma za zadanie odczytanie parametrów światła. A do nich z kolei zalicza się kilka podstawowych wartości – jego moc, blask, przenikalność, natężenie. Do tego dochodzą jeszcze inne, pomniejsze parametry, które gołym okiem w żaden sposób nie są do zmierzenia. Fotometry stanowią więc podstawowe wyposażenie laboratoriów wszędzie tam, gdzie światło jest wykorzystywane do badań i produkcji.

Laserowy zawrót głowy

Przemysł od dawna wykorzystuje światło do swoich celów. I to nie tylko do oświetlania obiektów, w których prowadzona jest produkcja, lecz również np. do precyzyjnego cięcia materiałów. Tak się bowiem składa, że laser również jest wiązką świetlną, jednakże bardzo mocno skupioną. Do jej badania również wykorzystywane są fotometry, co pozwala na dostosowanie mocy wiązki do bieżących potrzeb, wynikających z procesu produkcyjnego.