W laboratorium nie ma miejsca na ryzyko


Każdy, kto w swoim życiu miał okazję odbywać edukację na poziomie co najmniej podstawowym zapewne pamięta lekcje chemii i mniej lub bardziej złożone doświadczenia z substancjami, jakie przeprowadzali w ich czasie nauczyciele.

Choć zwykle były to proste eksperymenty, to nigdy nie działy się one bezpośrednio na nauczycielskim biurku. Miejscem, w którym dochodziło do chemicznych reakcji była bowiem olbrzymia, najczęściej szklana szafa, usytuowana w pracowni chemicznej.

Gazy, które mogą zaszkodzić

Powodów do ostrożności w powyższym przykładzie było aż nadto. I nie chodzi tu jedynie o duże audytorium, które w razie nieprzewidzianego zachowania się składników chemicznych, mogło by ucierpieć. Trujące gazy, jakie powstają w czasie syntezy bądź analizy chemicznej mogą bowiem szkodzić także dla profesjonalnego chemika.

Owa szafa, o szklanej budowie i zamkniętej konstrukcji ma zabezpieczać przed takimi ewentualnościami. Co szczególnie istotne dygestorium – bo taką fachową nazwą określa się ten mebel – jest podstawowym elementem wyposażenia praktycznie każdej pracowni i każdego laboratorium chemicznego.

Proste zadanie, które daje wiele

Zadanie stawiane przed dygestoriami jest bardzo proste – mają zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się produktów ubocznych, jakie powstają w czasie chemicznej reakcji. Mowa tu przede wszystkim o:

– oparach,

– zawiesinach unoszących się w powietrzu,

– gazach,

– rozpryskach, powodujących powstawanie dodatkowych oparów.

Wyciąg laboratoryjny, zgodnie ze swoją alternatywną nazwą, ma za zadanie odessać i wyprowadzić poza dygestorium produkty uboczne, tak aby nie rozprzestrzeniły się w atmosferze pomieszczenia, w którym przeprowadzane są prace. Zazwyczaj, za pośrednictwem przewodu wentylacyjnego, odprowadzane są na zewnątrz budynku, gdzie swobodne powietrze rozwiewa ja, doprowadzając w ten sposób do ich neutralizacji.

Dygestorium dostępne na DanLab.pl.