Dlaczego warto dopłacić za wagę laboratoryjną wysokiej jakości?


Szukając wagi laboratoryjnej można zauważyć, że w zdecydowany sposób różnią się one pomiędzy sobą cenami. Może się zdarzyć, że waga o zbliżonych (przynajmniej na pierwszy rzut oka) parametrach ma zupełnie inną cenę. Czy warto dopłacać?

Bez atestu, bez pewności

Zdecydowanie należy unikać wag laboratoryjnych, które zostały wyprodukowane w Chinach. Najczęściej nie mają one żadnych atestów, które dopuszczałyby je do pracy w profesjonalnym laboratorium. Stąd też, ich ceny są niższe. Teoretycznie, zakup wag laboratoryjnych bez legalizacji jest zakazany przepisami prawa. W praktyce, zawsze jest ryzyko spotkania na swojej drodze nieuczciwego sprzedawcy, który chce zarobić na czyimś niedoinformowaniu. Oszczędzanie na legalizacji jest czymś niedopuszczalnym. Tym bardziej, że nie ma żadnej pewności, co do jakości wagi oraz powtarzalności otrzymywanych pomiarów. W związku z tym, waga ta nie może być wykorzystywana do celów laboratoryjnych.

Większa powtarzalność wyników

Nawet jeśli dwie wagi laboratoryjne mają tą samą nośność i dokładność, to mogą różnić się cenowo (zobacz ofertę DanLab). W takim wypadku warto sprawdzić powtarzalność uzyskiwanych wyników, która oznacza, że błąd pomiarowy we wszystkich pomiarach jest taki sam lub bardzo zbliżony. Im wyższa jest powtarzalność, tym pewniejsze są pomiary dokonywane przy użyciu tej wagi laboratoryjnej. W związku z tym, warto dopłacić by uzyskiwać bardziej sprawdzone i precyzyjne wyniki.