Laserowe usuwanie blizn – na czym polega i jak pielęgnować skórę po zabiegu?


blizny na skórze

Dla większości ludzi, wygląd zewnętrzny ma duże znaczenie. Blizny na twarzy np. potrądzikowe, są przyczyną wielu kompleksów. Wpływają w bardzo negatywny sposób na samopoczucie, powodują również spadek samooceny. W takim razie jak pozbyć się blizn? Wystarczy skorzystać z zabiegu polegającego na laserowym usuwaniu blizn.

Laserowe usuwanie blizn – przebieg zabiegu

Jest to rodzaj zabiegu, który wykonuje się w gabinetach medycyny estetycznej. W ofercie pojawił się stosunkowo niedawno. Do przeprowadzenia zabiegu laserowego usuwania blizn, używa się urządzenia zwanego laserem frakcyjnym. Stosuje się go nie tylko do usuwania blizn potrądzikowych ze skóry twarzy ale także do usuwania zmarszczek oraz rozstępów. Laser frakcyjny świetnie sprawdza się także do korekcji opadającej powieki.

Jak pozbyć się blizn? Laserowe usuwanie blizn, to zabieg który polega na skierowaniu wiązki światła w głębokie warstwy komórek tkanki podskórnej oraz skóry właściwej. Następują mikrouszkodzenia i zachodzi reakcja fototermiczna – woda, która znajduje się w tkance, zostaje podgrzana i odparowuje. Dzięki temu zostają uruchomione naturalne procesy polegające na pobudzeniu produkcji kolagenu, a to przekłada się na zajście procesów umożliwiających odbudowanie skóry. Aby laserowe usuwanie blizn przyniosło oczekiwane rezultaty, zabiegi należy wykonywać w kilku seriach.

Laserowe usuwanie blizn – pielęgnacja skóry po zabiegu

Skóra wokół, której były usuwane blizny przy użyciu lasera – może do kilku dni być nieco zaczerwieniona oraz spuchnięta. Czasem możliwe jest wystąpienie delikatnej wysypki, która znika zazwyczaj w ciągu kilku dni od pojawienia się.

Najważniejszą czynnością, jaką należy wykonać już po zabiegu, jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy o nią zadbać zarówno od wewnątrz, pijąc duże ilości wody, a także zewnętrznie – poprzez stosowanie kremów łagodzących i nawilżających. Preparaty te powinny zawierać wysokie filtry UV. Należy także unikać bezpośredniej ekspozycji skóry na promienie słoneczne, nawet przez okres do kilku miesięcy. Nie wolno po zabiegu wykonywać także peelingu skóry. Czas rekonwalescencji uzależniony jest od ilości usuwanych blizn oraz od ich głębokości. Im większa zaszła ingerencja – tym ten okres czasu się wydłuży. Trwa on zazwyczaj od czterech do ośmiu tygodni.