Polarymetria


Polarymetria jest to jedna z ważniejszych dziedzin nauki, jaka jest obecnie coraz szerzej stosowana. Ma ona wiele zastosowań, ale obecnie najczęściej jest stosowana w badaniach materiałowych oraz w chemii. Szczególnie ciekawa jest druga z wymienionych dziedzin. Urządzeniem wykorzystywanym w polarymetrii jest polarymetr. Ale po kolei.

Co to jest polaryzacja?

Opisując polaryzację prosto, warto wspomnieć, że jest to zdolność niektórych substancji do zakrzywiania w prawo lub w lewo promieni świetlnych. Właściwość tą mają głównie związki, które wykazują bardzo dużą asymetrię geometryczną cząstek. Czasem asymetria geometryczna wiąże się również z asymetrią dipoli magnetycznych.

Do czego można wykorzystać to zjawisko?

Doskonałym przykładem z chemii, jest śledzenie postępu reakcji chemicznej. Jeśli badamy jakąś reakcję, której wynikiem jest rozpad lub powstanie substancji, mającej zdolność polaryzacji światła. To możemy jej postęp i szybkość śledzić w czasie rzeczywistym. Kiedy reakcja zachodzi, zmienia się również stopień polaryzacji światła, jakie przechodzi przez reagującą próbkę. Wiąże się to bezpośrednio ze wzrostem lub spadkiem stężenia substancji polaryzującej światło. Bardzo pomocne są takie pomiary szczególnie w przypadku reakcji złożonych np. wielostopniowych, kiedy to reakcja przebiega wieloetapowo. W trakcie postępu reakcji w mieszaninie reakcyjnej znajdują się wszystkie związki:

Dopiero zbadanie polarymetrem, daje jednoznacznie odpowiedź, które reakcje są najszybsze i dominują w badanym układzie. Z tego powodu polarymetr jest doskonałym urządzeniem badawczym (zobacz modele).