Czym powinny charakteryzować się dobre blaty laboratoryjne?

18 Maj, 2020 | specjalista | No Comments

Czym powinny charakteryzować się dobre blaty laboratoryjne?

laboratorium

Dobre laboratorium musi być wyposażone nie tylko w odpowiednie maszyny i sprzęty, lecz również w bardzo dobrze dobrane blaty laboratoryjne. Niestety często nawet bardzo doświadczeni pracownicy nie wiedzą, czym konkretnie takie blaty powinny się charakteryzować i w jaki sposób powinno się je wybierać.

Metoda wykonania

Najważniejszą sprawą podczas kupowania blatów laboratoryjnych, jest określenie tego, jak mają one być wykonane. Bo jak łatwo się domyślić, na rynku, choć jest on niezwykle specjalistyczny i hermetyczny, nie ma tylko jednego modelu blatu, lecz jest ich kilka rodzai. Najpopularniejsze wersje to blaty lite oraz monolityczne. Czym się one od siebie różnią?
Blaty lite należą do nieco tańszej wersji. Wszystko z powodu ich wypełnienia, które jest materiałem drewnopochodnym. Dzięki temu zabiegowi oczywiście spada cena za taki blat, lecz również dochodzi tu kwestia nieco gorszych parametrów. Co prawda blat ten posiada oczywiście powłokę ceramiczną, która spełnia wszystkie założenia blatu laboratoryjnego, lecz z uwagi na to, że nie jest to jedna, zwarta konstrukcja, z biegiem lat używania takiego blatu mogą powstać na jego powierzchni uszkodzenia.
Co innego jednak w przypadku blatu monolitycznego, który jest jednym kawaiem materiału, zupełnie nienarożnym na nawet najmniejsze uszkodzenia.

Czym powinny się charakteryzować blaty laboratoryjne?

Jakie jednak konkretnie zagrożenia czyhają na blaty używane w laboratoriach? Co konkretnie im zagraża i jakie czynniki mogą stanowić dla nich ryzyko uszkodzenia?

Laboratorium to miejsce, w którym pracownicy pracować będą nad naprawdę różnymi substancjami. Od tych zupełnie niegroźnych, po takie, które mogą stanowić duże zagrożenie dla nich, jak i dla obecnego w laboratorium sprzętu. Z tego powodu blaty, które są przecież miejscem pracy, muszą być przede wszystkim odporne na wszelkiego rodzaju substancje żrące, lecz również na barwniki czy też rozpuszczalniki. Dodatkowo warto by było, aby nabywane blat odporne były na silne substancje czyszczące, a także na wysoką temperaturę.

Wysokiej jakości blaty laboratoryjne zamówimy np. tutaj: https://renggli.pl/pl/oferta/blaty-laboratoryjne/