Istotne szklane naczynia laboratoryjne

2 Mar, 2020 | specjalista | No Comments

Istotne szklane naczynia laboratoryjne

Warto mieć świadomość, że w badaniach wykorzystuje się bardzo duża liczbę szklanych narządzi laboratoryjnych. Bardzo często niedoceniane są jednak szkiełko zegarowe oraz eksykator.

Szkiełko zegarowe

Jest to okrągłe i wklęsłe szklane naczynie laboratoryjne o średnicy od zaledwie kilku do kilkunastu centymetrów. Należy mieć świadomość, że produkt używany jest przede wszystkim jako podstawka do wykonywania bardzo prostych kroplowych testów chemicznych

Eksykator

Jest to z kolei szklane naczynie laboratoryjne (https://danlab.pl/nasze-produkty/szklo-laboratoryjne-i-drobny-asortyment-laboratoryjny/), które wykonywane jest z grubego szkła. Konieczni trzeba zaznaczyć, że wspomniany produkt swoim kształtem jest bardzo podobny do garnka. Ponadto produkt wykorzystuje się zarówno do suszenia, jak i przechowywania substancji.

Dlaczego w laboratoriach dominuje szklany sprzęt?

Warto mieć świadomość, że praktycznie we wszystkich laboratoriach dominuje szklany sprzęt. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że nie jest to spowodowane względami ekonomicznymi. Szklane naczynia mają bowiem zdecydowanie większe zastosowanie niż mogłoby się wydawać.

Można je wykorzystywać nie tylko i wyłącznie do przechowywania różnego rodzaju substancji, ale również przeprowadzania nawet najbardziej skomplikowanych doświadczeń. Nie wszyscy mają świadomość, że szkło wykazuje się odpornością na zmiany temperatury czy działanie chemikaliów. Z kolei dzięki ich przezroczystości możliwe jest obserwowanie, jak dokładnie przebiegają eksperymenty.