Cieplarki laboratoryjne – na co zwrócić uwagę wyposażając laboratorium?

28 Sty, 2019 | specjalista | No Comments

Cieplarki laboratoryjne – na co zwrócić uwagę wyposażając laboratorium?

Doświadczenia laboratoryjne zwykle wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu, który umożliwi prowadzenie procesów w optymalnych warunkach temperatury i wilgotności. Z tego względu laboratoria standardowo wyposażane są w cieplarki laboratoryjne.

Czym jest cieplarka laboratoryjna?

Najprościej mówiąc – zapewnia ona stałe warunki temperaturowe i ogranicza wpływ czynników zewnętrznych na badane procesy. Wyposażona w podwójne drzwi cieplarka umożliwia kontrolę doświadczenia bez strat ciepła. Drzwi wewnętrzne są wykonane ze szkła lub innego przezroczystego materiału, który umożliwia wgląd do wewnątrz urządzenia. Nowoczesne cieplarki dają jednak badaczom coraz większe możliwości i nie ograniczają się tylko do utrzymania temperatury.

Na co zwrócić uwagę wybierając cieplarkę?

Nowoczesne cieplarki umożliwiają precyzyjne sterowanie procesami, można ich używać w połączeniu z komputerem. Intuicyjne panele dotykowe wpływają na komfort pracy. Wybierając cieplarkę laboratoryjną należy jednak zwrócić szczególną uwagę na potrzeby danego laboratorium. Jeśli ma ona służyć do przechowywania próbek, lub będzie rzadko otwierana, można wybrać wersję z naturalnym obiegiem powietrza. Cieplarka laboratoryjna z obiegiem wymuszonym będzie większym wydatkiem, jednak wewnątrz komory panują jednolite warunki temperatury i wilgotności. Jeśli badane procesy wymagają zastosowania temperatury niższej niż otoczenia, należy wybrać model z chłodzeniem. Tradycyjne cieplarki pracują bowiem w zakresie temperatur wyższych. Należy zwrócić też uwagę na maksymalną temperaturę pracy. Procesy biologiczne przebiegają zazwyczaj w temperaturach 30-40 stopni, jednak w razie potrzeby w sprzedaży dostępne są cieplarki o maksymalnej osiągalnej temperaturze rzędu 100-110 stopni. Hodowla w płynnych kulturach może wymagać zastosowania wytrząsania, które także jest jedną z opcji wyposażenia cieplarek.