Urolog – specjalista w dziedzinie chorób moczowo-płciowych

urolog białystok

Nie zawsze wizyta u lekarza pierwszego kontaktu jest wystarczająca, aby wdrożyć odpowiednie leczenie choroby. W bardziej skomplikowanych przypadkach często konieczne jest udanie się do lekarza specjalisty. Jednym z takich specjalistów jest lekarz urolog.

Czym zajmuje się urolog?

Lekarz o takiej specjalności zajmuje się leczenurolog białystokiem chorób układu moczowo-płciowego, dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn sprawdź poradnię na CmRyska. Medyk diagnozuje oraz wdraża odpowiednią terapię różnego rodzaju schorzeń układu moczowego u kobiet i mężczyzn, z także chorób prącia, jąder, nerek oraz prostaty. Osobną specjalizacją urologiczną jest leczenie dzieci, którymi zajmuje się urolog dziecięcy.

W zasadzie każde poważniejsze schorzenie, którym nie może zająć się lekarz rodzinny podlega opiece urologa. Poczynając od stanów zapalnych ostrych i przewlekłych, aż po choroby nowotworowe. Lekarz po wstępnym wywiadzie oraz diagnostyce podstawowej kieruje na szczegółowe badania, takie jak usg, rezonans magnetyczny, a także tomografię komputerową.

Jak wygląda badanie urologiczne?

Jest to badanie miejsc intymnych, dlatego każdy pacjent ma prawo do wyboru lekarza kobiety lub mężczyzny. Większość wizyt rozpoczyna wywiad na temat objawów choroby, lekarz najczęściej zleca badanie moczu.

Dalsza część badań zależy do tego, czy pacjentem jest kobieta, czy też mężczyzna. Każda z płci wymaga od lekarza innej procedury oraz przebiegu badania.