Spektrometr optyczny – czym jest?


Widmo promieniowania świetlnego to zjawisko, które pomaga w określeniu składu chemicznego niektórych komponentów. Wykorzystywane jest ono między innymi w spektometrach, czyli urządzeniach przeznaczonych do dokładnej analizy struktury określonych powierzchni.

Różne długości, różne struktury

W czym dokładnie tkwi rzecz? Otóż klasyczny spektrometr tworzy widmo optyczne, które powstaje na wskutek oddziaływania różnych promieni świetlnych, bezpośrednio na daną powierzchnię. Ich analiza (pod kątem określonych pasm) pozwala na stosunkowo łatwe określenie rodzaju materiału, z jakim człowiek ma do czynienia.

Z czego składa się spektrometr?

Podstawowe części składowe spektrometru, to obiektyw, kolimator, a także element wywołujący dyspersję światła (może być to np. pryzmat), obiektyw widma i obiektyw kamery, przeznaczonej do rejestracji wyżej wymienionego widma. Tym ostatnim może być ekran, bądź klisza fotograficzna (w zależności od typu urządzenia). Co ważne, jest to tylko ogólny zarys budowy. Nowoczesne spektrometry umożliwiają zaawansowany pomiar wielu różnych parametrów, przy zachowaniu wręcz laboratoryjnej dokładności.

Podstawowe parametry urządzenia

Do podstawowych parametrów urządzeń optycznych, służących do analizy składu chemicznego danych materiałów, należą:

Podsumowując, jest to urządzenie działające w oparciu o głęboką analizę emitowanego widma, charakterystycznego dla określonych materiałów i ich struktur.