Szkło laboratoryjne – podstawowy sprzęt laboratoryjny


Stosowanie w laboratorium zwykłego szkła, z jakim większość ludzi ma do czynienia w oknach i szklankach, byłoby od strony technicznej niemożliwe. Szkło laboratoryjne – bo o nim mowa – to produkt specjalistyczny, który charakteryzuje się bardzo złożonymi właściwościami.

Chemia i wysokie temperatury

Podstawową właściwością szklanego sprzętu laboratoryjnego, jest wysoka odporność na oddziaływanie odczynników chemicznych, które – w niektórych przypadkach – mogłyby doprowadzić do zniszczenia dobrze znanego wszystkim, tradycyjnego szkła. Ponadto, specjalistyczne szkło to sprzęt laboratoryjny, który doskonale znosi duże wahania temperatury. Dzięki temu, można go z powodzeniem stosować w różnych warunkach i w kontakcie z dowolnymi próbkami.

Przed rozpoczęciem pracy…

Ze względu na specyficzne warunki, w jakich sprzęt laboratoryjny wykonany ze szkła musi pracować, każdy laborant, przed rozpoczęciem pracy, musi zwrócić uwagę na dwa najważniejsze czynniki.

  1. Czy szkło jest integralne? Jeśli szkło laboratoryjne posiada charakterystyczne pęknięcia, nie należy go stosować, ze względu na dużą podatność na różnice temperatur.
  2. Rodzaj szkła. Na rynku istnieje co najmniej kilkanaście rodzajów szkła laboratoryjnego. Każde z nich posiada zupełnie inne właściwości i sprawdza się w przypadku innych próbek (lub odczynników chemicznych).

Podsumowując, szkło wykorzystywane w laboratorium, to najbardziej wyspecjalizowana forma sprzętu laboratoryjnego. Odpowiednie parametry i właściwości chemiczne są tu kluczowe, by zapewnić badaniom odpowiednią wiarygodność.